*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Efficiency Redefined for Chefs: Introducing the Adcraft – Admiral Craft Equipment BDGF-120/NG Gas Fryer. Designed for commercial restaurant use, this gas fryer is a game-changer in the kitchen. With a powerful 120K BTU, it delivers quick and consistent results, ensuring your dishes are cooked to perfection every time. This gas fryer is built to last, with a durable construction that can withstand the demands of a busy kitchen. Its compact design allows for easy installation and saves valuable counter space. The Adcraft – Admiral Craft Equipment BDGF-120/NG Gas Fryer is the ideal choice for any restaurant looking to enhance efficiency and deliver delicious fried foods to their customers.
| BTU | 120000 BTU |
|---|---|
| Power Type | natural gas |
| Product Type | fryer |
| Vendor Name | Adcraft - Admiral Craft Equipment |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 33610 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 15.5 cm |
| Item Height | 53.5 cm |
| Item Depth | 30.25 cm |
| Item Weight | 171 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Gas Fryer |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.