*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Baffle Filter – 20 X 16, Alum, Premium Quality Framed Baffle Type Grease Filter W/Handles.Aluminum, 20″ X 16″ X 2″Safe, Dependable, Positive Flame Barrier Protection.Seamless, Smooth Surfaces Permit Constant Grease Run-OffInto Hood Collection Troughs Easily Cleaned By Soaking OrSpraying, Or In Conventional Dishwasher.Ul & Mea Approved.First Two Numbers Of Size Indicate Vertical Height. SecondTwo Numbers Represent Horizontal Width, Both Are NominalDimentions.Actual Size Of Filters Are 7/16″ Less Than Nominal. Actual Thickness Is 1-3/4″.
| Material | aluminum |
|---|---|
| Product Type | Filtration Components |
| Vendor Name | AllPoints Foodservice Parts & Supplies |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 08048 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 16 cm |
| Item Height | 2 cm |
| Item Length | 19.5 |
| Item Weight | 3 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Replacement Parts, Filtration Components, Baffle grease filters |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.