*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Maximize your food service potential with the Atosa USA MGF8401GR Refrigerator. This undercounter reach-in refrigerator is designed to meet the demands of a commercial restaurant setting. With its compact size of 27-9/16″W x 30″D x 34-1/8″H, it can easily fit in tight spaces while still providing ample storage space with its 7.15 cu. ft. capacity. The rear-mounted self-contained refrigeration system ensures efficient cooling, while the digital temperature control allows you to easily adjust the temperature between 33° to 40°F to keep your ingredients fresh. The stainless steel interior and exterior not only make it durable and easy to clean, but also give it a sleek and professional look. The right hinged solid door provides easy access to your stored items, and the adjustable shelf allows for flexible storage options. With its ENERGY STAR® certification, this refrigerator is not only efficient but also helps you save on energy costs. Upgrade your restaurant’s refrigeration system with the Atosa USA MGF8401GR Refrigerator.
| Design | undercounter |
|---|---|
| Door Type | self-closing door |
| Material | stainless steel |
| Number of Shelves | 1 shelf |
| Product Type | refrigerator |
| Refrigerant Type | R290 |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-sanitation |
| Vendor Name | Atosa USA |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 92821 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 30 cm |
| Item Height | 38 cm |
| Item Depth | 34 cm |
| Item Weight | 195 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Refrigerator, Undercounter, Reach-In |
| Specsheet | View Specsheet |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.