*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Mobilize your kitchen with the Atosa USA, MGF8450GR Equipment Stand, Refrigerated Base. This one-section chef base is designed to enhance the efficiency and functionality of your commercial restaurant. With its side-mounted self-contained refrigeration system, you can easily store and access your ingredients without compromising on space. The two self-closing drawers with recessed handles provide ample storage for your perishable items, while the digital temperature control ensures that your ingredients stay fresh at a temperature range of 34° to 40°F. The stainless steel interior and exterior not only make this equipment stand durable and easy to clean but also add a sleek and professional look to your kitchen. Equipped with four 12 x 20 and six 1/6 stainless steel pans, this refrigerated base allows for organized and convenient food preparation. With its mobility-enhancing 5″ casters, you can easily move this unit around your kitchen as needed. Trust Atosa USA to provide you with high-quality and reliable equipment for your commercial restaurant needs.
| Control Type | electronic |
|---|---|
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Handle | recessed handles |
| Material | stainless steel |
| Product Type | chef base |
| Refrigerant Type | R290 |
| Refrigeration | refrigerated |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-sanitation |
| Vendor Name | Atosa USA |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 92821 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48.4 cm |
| Item Height | 26.6 cm |
| Item Depth | 32.06 cm |
| Item Weight | 330 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Equipment Stand, Refrigerated Base |
| Specsheet | View Specsheet |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.