*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Achieve culinary excellence with the Atosa USA, MGF8454GR Equipment Stand, Refrigerated Base. This two-section chef base is designed to elevate your restaurant’s efficiency and productivity. With a spacious 76″W x 33″D x 26-3/5″H size, it provides ample storage space for your ingredients and supplies. The four self-closing drawers, equipped with recessed handles, make accessing your items a breeze. The digital temperature control allows you to maintain a precise temperature range of 34° to 40°F, ensuring the freshness and quality of your perishable goods. The stainless steel interior and exterior not only provide durability but also make cleaning a breeze. The included eight 12 x 20 stainless steel pans offer convenient organization and storage options. With its side-mounted self-contained refrigeration system and 5″ casters, this chef base is easy to move and position in your kitchen. Trust Atosa USA to deliver reliable and high-quality equipment for your commercial restaurant needs.
| Durability and Resistance | heavy duty |
|---|---|
| Handle | recessed handles |
| Material | stainless steel |
| Product Type | chef base |
| Refrigerant Type | R290 |
| Refrigeration | refrigerated |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-sanitation |
| Temperature Control | electronic temperature control |
| Vendor Name | Atosa USA |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 92821 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 76 cm |
| Item Height | 26.6 cm |
| Item Depth | 32.06 cm |
| Item Weight | 405 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Equipment Stand, Refrigerated Base |
| Specsheet | View Specsheet |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.