Home » Shop » Vendors » Doyon » Doyon - Mixers » Doyon, AEF025SP, Mixer, Spiral Dough
*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
The AEF025SP Spiral Mixer features a powerful belt driven motor with overload protection for the highest reliability and efficiency while keeping maintenance cost low. The motors and non-slipping belt provide the durability and torque necessary for tough dough. It comes with 2 mixing speeds and can automatically switch from one speed to the other. It has a bowl drain for easy draining and cleaning and a design that prevents overheating of dough, promotes better yeast viability and better gluten development.
| Amps | 16 amps |
|---|---|
| Control Type | digital control |
| Design | stationary |
| Features | programmable |
| Horsepower | |
| Material | cast iron, enamel coated, stainless steel |
| Product Type | |
| Speeds | 2 speeds |
| Vendor Name | Doyon |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 49858 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 18.88 cm |
| Item Height | 42.25 cm |
| Item Depth | 32.75 cm |
| Item Weight | 520 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Mixer, Spiral Dough |
| Specsheet | View Specsheet |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.