*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Enhance service with versatile options through the John Boos PB-MSS836 Shelving, Wall Mounted. This wall-mounted utility shelf is designed to optimize space in a commercial restaurant setting. With its 36-inch width and 8-inch depth, it provides ample storage for various items. The Stallion Safety Edge front ensures safety and prevents items from falling off the shelf. The 1-12 riser on the sides and rear further secures items in place. The shelf comes with hooks and a 3 mop/broom holder with a locking cam, allowing for easy organization and accessibility. Made of durable 16300 stainless steel, this shelf is built to withstand the demands of a busy kitchen. The shelf is easy to assemble with its KD (knock-down) design. Upgrade your restaurant’s storage capabilities with the John Boos PB-MSS836 Shelving, Wall Mounted.
| Area | 36W x 8D |
|---|---|
| Depth | 8 |
| Installation Type | wall mount |
| Material | stainless steel |
| Product Type | shelf |
| Safety and Compliance | safety edge |
| Width | 36" |
| Vendor Name | John Boos |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 662969048365 |
| Shipping Origin | 624012899 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36 cm |
| Item Depth | 8 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Shelving, Wall Mounted |
| Specsheet | View Specsheet |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.