*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Unleash culinary creativity with the Krowne Metal, D2712-10 Ice Bin. This large drop-in ice bin is a must-have for any commercial restaurant looking to elevate their beverage service. With a spacious 27″W x 20″D design, it provides ample space to store and access ice for your drinks. The 10-circuit cold plate ensures that your ice stays cold and ready to use, even during peak hours. Whether you’re serving refreshing cocktails or chilled sodas, this ice bin is designed to meet the demands of a commercial kitchen. With its sleek and functional design, the Krowne Metal, D2712-10 Ice Bin is the perfect addition to any restaurant looking to enhance their beverage service and provide a top-notch dining experience.
| Area | 25-1/4" x 18-1/4", 27" x 20" x 15" |
|---|---|
| Capacity | 73 lbs Ice capacity |
| Depth | 10" |
| Features | insulated |
| Material | Polyurethane |
| Product Type | ice bin |
| Vendor Name | Krowne Metal |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 822196217129 |
| Shipping Origin | 7470 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 27 cm |
| Item Height | 21 cm |
| Item Depth | 32 cm |
| Item Weight | 115 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Ice Bin |
| Specsheet | View Specsheet |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.