*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Invest in Exceptional Furniture with Oak Street’s CM-234R-RW Chair, Side, Indoor. Crafted with a rustic ladder back and a reclaimed wood seat, this dining chair exudes charm and authenticity. The hot rolled 1.0mm 1-1/4″ steel tubing and welded frame ensure durability and stability, making it perfect for the bustling environment of a commercial restaurant. The non-marring nylon glides protect your floors while the clear coat frame finish adds a touch of elegance. Its seat ships unattached for easy assembly. Whether you’re revamping your restaurant’s interior or starting from scratch, Oak Street’s CM-234R-RW Chair, Side, Indoor is the ideal choice for adding a touch of rustic charm and durability to your dining space.
| Color | clear |
|---|---|
| Material | nylon, steel, wood |
| Product Type | chairs |
| Style | ladder back |
| Vendor Name | Oak Street |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 17.25 cm |
| Item Height | 32.25 cm |
| Item Length | 16.62 |
| Item Weight | 15 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Chair, Side, Indoor |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.