*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Create an atmosphere that stands out with the Oak Street CN3072 Table Top. Designed for commercial restaurant use, this rectangular table top measures 30″ x 72″ and is 1″ thick, providing ample space for dining guests. The melamine surface is not only durable but also easy to clean, ensuring a hygienic dining experience. The extruded black rubber T-mold edge adds a touch of sophistication while protecting the table top from damage. Made with industrial-grade particle board, this table top is built to withstand the demands of a busy restaurant environment. The cherry/natural finish adds warmth and elegance to any dining space. CARB-Compliant Phase 2 for California, this table top meets strict environmental standards.
| Area | 30" x 72" |
|---|---|
| Color | black, cherry, natural |
| Material | melamine, Rubber |
| Product Type | table top |
| Shape | rectangular |
| Thickness | 1" |
| Vendor Name | Oak Street |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 30 cm |
| Item Height | 1 cm |
| Item Length | 72 |
| Item Weight | 60 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Table Top, Laminate |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.