*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Ensure reliability with the San Jamar T1370BKSS Paper Towel Dispenser. Designed for commercial restaurant use, this dispenser is a must-have for any busy kitchen. With its touchless operation, it promotes hygiene and reduces the risk of cross-contamination. The dispenser can hold one 8″ wide roll with an 8″ diameter, and it dispenses 10″ length towel paper, ensuring a sufficient supply for your staff and customers. The Infinity System automatic transfer feature ensures a continuous supply of towels, minimizing downtime. Made from impact-resistant plastic, this dispenser is built to withstand the demands of a busy restaurant environment. The black and stainless steel-look design adds a sleek and modern touch to any restroom or kitchen area. With its lockable feature, you can rest assured that your paper towels are secure. Trust San Jamar for quality and durability in your restaurant operations.
| Area | 12-11/16"W x 9-3/4"D x 16-1/16"H |
|---|---|
| Color | black |
| Control Type | automatic |
| Depth | 9-3/4" |
| Diameter | 8" dia |
| Durability and Resistance | impact resistant |
| Height | 16-1/16" |
| Installation Type | wall mount |
| Length | 10" |
| Material | plastic, stainless steel |
| Power Type | batteries |
| Product Type | paper towel dispenser |
| Safety and Compliance | CE |
| Width | 12-11/16", 8" |
| Vendor Name | San Jamar |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 10759376205737 |
| Shipping Origin | 531212012 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 12.69 cm |
| Item Height | 16.06 cm |
| Item Depth | 9.75 cm |
| Item Weight | 5.8 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Paper Towel Dispenser |
| Specsheet | View Specsheet |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.