*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Streamline operations smoothly with Uniworld Foodservice Equipment’s UDW-2 Display Case. Designed for commercial restaurant use, this countertop heated merchandiser is a game-changer. With its pass-thru feature and front and rear sliding glass doors, accessing and displaying your hot food items has never been easier. The glass sides provide a clear view of your delicious offerings, enticing customers to make a purchase. The manual thermostat control allows you to adjust the temperature up to 200F, ensuring your food stays at the perfect serving temperature. The UDW-2 comes with three adjustable chrome plated shelves, giving you the flexibility to showcase a variety of dishes. The water tray for humidity helps to maintain the freshness and quality of your food. Powered by 1500 watts and 110v/60/1-ph, this display case is both efficient and reliable. Elevate your restaurant’s food presentation and attract more customers with Uniworld Foodservice Equipment’s UDW-2 Display Case.
| Area | 36"W x 19"D x 24"H |
|---|---|
| Color | chrome |
| Depth | 19" |
| Design | countertop, pass-through |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Height | 24 |
| Material | glass |
| Number of Shelves | 3 shelves |
| Product Type | heated merchandiser |
| Temperature Control | |
| Voltage | 110v |
| Wattage | 1500 watts |
| Width | 36" |
| Vendor Name | Uniworld Foodservice Equipment |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 90201 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36 cm |
| Item Height | 24 cm |
| Item Depth | 19 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Hot Food, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.