Wear-Ever Classic Select Heavy-Duty Straight Sided Sauce Pan,4-1/2 quart,7-13/16" inside dia.,5-13/16" deep,riveted non-insulated handle,3004 aluminum alloy,NSF,Made in USA,Jacobs Pride Collection,Limited Lifetime Warranty
*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Designed to stand up to the highest of demands with ease, the Wear-Ever Classic Select heavy-duty saucepan by Vollrath is perfect for busy kitchens. Made of heavy-gauge, impact-resistant aluminum, this saucepan features a double-thick bottom that ensures even heat distribution and resists dents. A traditional handle provides a comfortable grip and features a hang-hole for convenient storage. With tall sides that minimize splattering, this pan is perfect for sauces, soups, stews and more.
| Capacity | 4-1/2 quart |
|---|---|
| Depth | 5-13/16" |
| Diameter | 7-13/16" dia |
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | Made in USA |
| Handle | riveted handle, riveted non-insulated handle |
| Material | aluminum alloy |
| Product Type | sauce pan |
| Safety and Compliance | NSF |
| Style | straight |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 2 |
| Packed By | 2 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 029419788538 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Depth | 5.81 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Sauce Pan |
| Specsheet | View Specsheet |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.