*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Featuring a tapered design that provides even heat distribution, the Wear-Ever saucepan by Vollrath is perfect for cooking sauces and soups, simmering liquids and more. Made from impact-resistant, energy-efficient aluminum, this durable saucepan features an extra-thick bottom and rim to help resist denting. The natural finish ensures uniform cooking and gives this saucepan a sleek appearance. An insulated Cool Handle rubber grip sleeve offers a comfortable grip and is best-suited for temperatures up to 450°F, if used continuously, or 600°F, if used intermittently. The handle is attached with Ever-Tite™ rivets, which promise a strong, secure connection and a lifetime limited warranty against loose rivets.
| Depth | 4-1/2" |
|---|---|
| Diameter | 7.13" dia, 8.75" dia |
| Features | Made in USA |
| Handle | cool handle, silicone handle |
| Material | aluminum alloy |
| Product Type | sauce pan |
| Safety and Compliance | NSF |
| Style | tapered |
| Thickness | 11 gauge |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 6 |
| Packed By | 6 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 029419789924 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 6 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Depth | 4.5 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Sauce Pan |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.