Mixing Bowl,16 quart,stainless,17-1/2" dia.,6-1/2" deep,measurements approximate,imported
*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Durably built and beautifully designed, the Vollrath® economy stainless steel mixing bowl is a versatile, dependable addition to your kitchen. The stainless steel material has a shiny mirror finish that creates a sleek appearance and a beaded edge for a secure grip. The 16-quart size is ideal for holding ingredients or mixing large portions. This bowl easily nests with other Vollrath economy mixing bowls for convenient, space-saving storage and is dishwasher-safe for simple cleaning.
| Capacity | 16 quart |
|---|---|
| Depth | 6-1/2" |
| Diameter | 17.5" dia |
| Product Type | mixing bowl |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 6 |
| Packed By | 6 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 029419101443 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 6 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Depth | 6.5 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Mixing Bowl, Metal |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.