*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Maximize convenience using efficient tools with the John Boos EBSW7-3072 Work Table. This work table is designed specifically for commercial restaurant use, offering a durable and functional solution for your kitchen needs. The cabinet base with sliding doors provides ample storage space, allowing you to keep your kitchen organized and clutter-free. The 1-3/4 inch thick edge grain flat top is made from laminated Antimicrobial Northern Hard Rock Maple, ensuring a hygienic and easy-to-clean surface. The stainless steel base and undershelf add to the table’s durability and stability, while the adjustable bullet feet allow for easy leveling on uneven floors. With its all-welded setup and NSF certification, this work table is built to withstand the demands of a busy restaurant kitchen. Trust in the quality and reliability of John Boos, a trusted name in commercial restaurant equipment.
| Area | 72W x 30D x 36-12H |
|---|---|
| Depth | 30 |
| Door Type | sliding doors |
| Height | 36-1/2 |
| Material | stainless steel |
| Product Type | work table |
| Safety and Compliance | NSF |
| Thickness | 1-3/4", Jan-34 |
| Width | 72 |
| Vendor Name | John Boos |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 662969637224 |
| Shipping Origin | 624012899 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 72 cm |
| Item Height | 36.5 cm |
| Item Depth | 30 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Work Table, Wood Top |
| Specsheet | View Specsheet |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.