*Don’t see what your looking for? We can help source almost any equipment. Contact us to learn more.
Upgrade the ambiance of your commercial restaurant with the Oak Street SL2136-CCS-ESP Bar Stool. This indoor swivel bar stool is designed to provide superior furnishings and enhance the overall dining experience. The standard bucket seat features a waterfall front and is upholstered in high-quality, commercial-grade vinyl for durability and comfort. The heavy-duty 4-degree slant swivel allows for easy movement, while the premium clear coat finish adds a touch of elegance. The 1.2mm steel frame and 1-1/4″ tubing ensure sturdiness and stability, making it perfect for high-traffic areas. With its non-marring glides, this bar stool won’t damage your floors. Although the buckets ship unattached from the frame, simple attachment is required. Upgrade your restaurant’s seating with the Oak Street SL2136-CCS-ESP Bar Stool and create a welcoming and stylish atmosphere for your guests.
| Color | clear, espresso |
|---|---|
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | stackable |
| Material | steel, vinyl |
| Product Type | bar stool |
| Style | swivel |
| Vendor Name | Oak Street |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 19 cm |
| Item Height | 44.62 cm |
| Item Length | 16.75 |
| Item Weight | 28 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Bar Stool, Swivel, Indoor |
Ready to apply? Submit an application below or visit the Navitas website to learn more.
Reviews
There are no reviews yet.